Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne BİZ olarak ulaşabiliriz

Haziran ayında başvurduğumuz PwC Sosyal Etki Laboratuvarı programında ilk turunu geçmeyi başardık. İkinci tur için bizden istenilen ÇiftçidenEve İş Planını hazırlarken Küresel Kalkınma Hedeflerini daha detaylı inceleme fırsatım oldu.  Bu hedefler doğrultusunda ÇiftçidenEve projesi ile neler yaptığımızı, nasıl bir etki yaratabileceğimizi, araştırma sonuçlarını, raporlardan çıkardığım notları, kendi yorumlarımı, elde ettiğimiz sonuç ve hedefleri veriler ışığında paylaşmak isterim.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Eylül 2015 tarihlerinde 2030 yılına kadar ulaşmamız gereken 17 tane Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi belirlemiştir. Konular birbiri ile oldukça bağlantılıdır. Yaşanılabilir bir dünya için hükümetler, siyasi partiler, kurumlar, özel sektör, sivil toplum örgütleri ve vatandaş olarak her birimiz bu konuların bir ucundan tutarsak başarı kendiliğinden gelecektir. Bu amaçlar doğrultusunda hedefe kitlenen insanlarda, kurum ve kuruluşlarda ciddi bir artış olduğunu görmek umut veriyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, açlığa son vermek, eşitliği sağlamak, enerji kaynaklarını verimli kullanmak, dünyamızı korumak ve insanlığın barış ve refah içerisinde yaşamasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısıdır.

Barış insanlar birleştiği zaman gelir” diyen Dr. Gülden Türktan’ında sürekli altını çizdiği gibi hepimiz ve her şey birbiriyle bağlantılı.

İnsanlar olarak insanlık tarih boyunca bazı konularda yanıldık ve hatalar yaptık. Bugün hepimiz yapılan bu hataların etkilerini toplumun olarak hissediyoruz ve bedellerini ödüyoruz. Elbette insan hata yapar. Zaten yeni şeyler denemenin ve öğrenmenin yolu hata yapmaktan geçer. Fakat sürekli aynı yanlışları yapıyorsak işte burada bir gariplik var demektir. Önemli olan hatalarımızın biran evvel farkına varıp, yanıldığımız eylemleri devam ettirmeye son verebilmektir. İlerleme kaydedebilmek için edindiğimiz tecrübe ve bilgilerle eylemlerimizi değiştirerek yola devam etmeliyiz.

Şimdiye bakmalı, geçmiş hatalara takılmadan, birbirimizi ötekileştirmeden, birbirimizle didişerek vakit kaybetmeden hep önümüzdeki kazanımlara bakmalıyız. Sonuçta, hepimiz aynı geminin yolcularıyız. Ve kendi gemimize zarar veriyoruz. Bir başka B Gezegenimiz daha yok. Ortaya çıkan bunca teknoloji, bilimsel ve spiritüel çalışmalar, araştırmalar, buluşlar, keşifler bize şunu gösteriyor ki kollektif bir bilinç ve hareket ile insanların üstesinden gelemeyeceği hiç bir sorun yok. Yaşamımızı anlamlı kılmak, yaşam kalitemizi arttırmak, bir bütün olduğumuzu ve dünyanın öbür ucunda bile bir problem olsa, doğal afet, savaş ve kıtlık gibi kitlesel sorunlar olduğunda hepimiz çok derinden etkilendiğimizin farkında olmamız lazım. En zayıf halkamız kadar kuvvetli olduğumuz bilinci ile 17 Küresel Kalkınma hedefi için her birimiz küçücük de olsa aksiyon alabilirsek bize yeter. Kimimiz sanatla, kimimiz sözle, kimi teknoloji ile, kimi kol gücü ile kimi sermaye gücü ile… kimimizde sadece bilgiyi paylaşarak yayarak büyük katkılar sağlayabilir. Bu 17 hedef henüz kendi kişisel amacını keşfedememiş kişilere bir yol açabilir.

Artık gözlerimiz açıldığına göre tek bir tane bile aç insanın olmadığı, tamamen çevreci enerjilerin kullanıldığı, ticari kaygılar yerine sosyal kaygıların ön planda olduğu, bilgiye ve kaynaklara herkesin eşit şekilde erişebildiği, doğanın yöntemlerinden faydalanarak toprağın, suyun, havanın tekrardan canlandığı, yaşam enerjisi ile dolu, barış ve huzur içerisinde yaşayan, hem kişisel hem de küresel çıkarlar için rekabet içinde olan bir yeni nesil bir toplum ve dünya inşa etmeye başlayalım.

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri için birlikte Mücadele EtmeliyizTüm takipçilerimiz, kullanıcılarımız ve üreticilerimizin oluşturduğu ÇiftçidenEve hareketi; sağlıklı beslenmek için iyi gıdaya güvenle ulaşabilmeyi kolaylaştırırken, tarım kültürünün sürdürülebilirliği için bir dayanışma ağı oluşturuyor. Özellikle odaklandığımız küresel hedefler için belirlediğimiz stratejileri ve bakış açımızı sizlerle paylaşmak istiyoruz.

ÇiftçidenEve ile Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri

Tabi ki bu hedeflere bir anda ulaşamayacağımızın, bunun süreç olduğu ve küçük adımlarla ulaşılabileceğiniz çok iyi biliyoruz. Mentorumuz Dr. Gülden Türktan‘nın sürekli altını çizdiği “Nakış nakış işleyerek” benzetmesi gibi hedefimiz doğrultusunda ilerlediğimiz sürece belki de 2030 yılından bile daha önce şimdikinden çok daha farklı işleyen yep yeni, şeffaf, adil, yeşil bir dünyanın oluşumuna hep birlikte şahitlik edeceğimize inancımız sonsuz.

Hem üreticilerimizden ve hem kullanıcılarımızdan duyduğumuz “ÇiftçidenEve hareketi bize umut veriyor” cümlelerini boşa çıkarmamak için, önce kendi bahçemizden, Türkiye’den başlayarak global bir fayda sağlayan gerçek bir çözüm hareketi oluşturabilmek için elimizden gelen ne varsa yapmaya devam edeceğiz.

Peki! hedeflere ÇiftçidenEve hareketine dahil olarak nasıl ulaşabileceğimizi merak ediyorsanız, buyrun çözüm önerilerimiz ve yol haritamız;

Buraya kadar sabırla okuduğunuz için sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Umarız sizleri sıkmadan, çok fazla vaktinizi de almadan ÇiftçidenEve oluşumu ile odaklandığımız hedefler doğrultusunda neler yaptığımızı ve yapmak istediğimizi özetle iletebildim.

Fikirler paylaştıkça ve tartıştıkça gelişir. Lütfen yorum, öneri ve eleştiri yapın, biz bunlardan ilham alarak ilerliyoruz.

Saygılarımla,
Uğur Mursaloğlu
Kurucu & Operasyon Sorumlusu @CiftcidenEve

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Yörüklerimiz Yürümeye Devam Etsin

[vc_row][vc_column][vc_column_text] Türkiye'nin güney illerinde ortaya çıkan ve arkasında büyük bir enkaz bırakarak ilerleyen yangınlarda son yıllarda giderek artan iklim krizinin...

Taze Enginarlı Pizza Tarifi

[vc_row][vc_column][vc_column_text] 🍕 Malzemeler • 380 gr un • 6 gr tuz • 245 gr su (40 °C) • 5 gr...

Çiftçilerimizin iş birlikleri geliştirmesi harika!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Geçtiğimiz aylarda İzmir Ödemiş bölgesindeki üreticilerimizi ziyaret etmeye gittiğimizde, bölgede organik patates ve organik karpuz yetiştiren Levent Korukoğlu ile tanıştık....

Uzay tarımı veya ayda üretim yapabilmek mümkün mü?

Beslenebilmemiz için gezegenimiz üzerindeki doğal ortamda zaten muhteşem bir ekolojik döngü var. Biz ise bu döngüye değer vererek üretim yaptığımız...

Doğal Nar Ekşisi ve Faydaları

Ülkemizde en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir sostur ancak maalesef...

Yerli tohum fide için başlayan dayanışma

Yoğun emek ve alın teri ile üretim yapan tüm üreticilerimizin kendi ürünlerini internet üzerinden kolayca satışa sunabilmeleri ve müşterilere doğrudan...

Sulama Yöntemleri

Sulama; bitki gelişimi için gerekli olan ancak doğal yollarla karşılanamayan suyun toprağa verilmesi şeklinde tanımlanabilir. Yüzey Sulama Yöntemleri: Salma Sulama...

Güçlü bağışıklık sistemi için C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka gereklidir. Hangi besinler ile C vitamini alabilirim diye düşünüyorsanız size örneklerini göstermek isterim....