Tarım ve Gıda Sektöründe Kayıt Dışılık Çalıştayı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Afyon’da düzenlediği tarım çalıştayında ilgili bakanlıkların, üniversitelerin ve federasyonların temsilcileri bir araya gelerek sektördeki mevcut sorunlar ve bu sorunların çözümü tartışıldı. Verimli bir toplantı gerçekleşti.
Ana gündem konusu üreticileri destekleyen bir model ile kayıt dışı ekonominin önüne nasıl geçilebileceği idi. ÇiftçidenEve girişimini temsilen 21-25 Aralık 2019 tarihlerinde katıldığım bu çalıştayda notlarımı sizlerle paylaşmak isterim.

Öne çıkan ve dikkatimi çeken en önemli konular;

  • Kayıtlı üretici sayılarının her geçen gün azalması
  • Verilerin sağlıklı bir şekilde toplanamıyor olması
  • Kurum ve bakanlıkların bir çok farklı sistemi olması nedeniyle kendi aralarında veri paylaşımı yapılamıyor olması
  • Çok bilinmeyenli bir denklem olan tarım sektöründe sağlıklı bir ölçümleme yapılamadığı için tahmine dayalı ve kısa vadeli çözümler üretiliyor olması idi.

ÇiftçidenEve girişimi ile küçük ölçekte üretim yapan kişilerin pazara erişimini kolaylaştırabilmek için geliştirdiğimiz kullanıcı dostu, adil, ve güvenilir bir yazılım sistemi ve teknolojiler ile üreticilere doğrudan ulaşılabilmenin mümkün olduğunu anlattık.

Girişimizin gelişimini yasalar çerçevesinde ilerletebilmek konusunda PwC temsilen Kerem Cunedioğlu’ndan tam destek sözü aldık.

Bu çalıştayın sonucunda Ankara Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölüm Başkanı Prof. Erdoğan Güneş bakanlıklarımıza sonulacak raporda yer alması için:

  • Evde küçük ölçekte üretim yapan kadın üreticilerimizden cirosu senelik 30 bin TL’ye kadar olanlar vergi mükellefi olmadan satış yapabiliyor. Üretimi arttırmak ve özellikle küçük ölçekli tüm üreticilerin gelişimi için bu limitin artması gerektiğini önerdik.
  • Gelişmekte olan girişimcilik ekosistemi için özellikle sosyal fayda sağlayan iş modellerine bazı vergi avantajları getirmesi gerektiğini, çünkü sosyal girişimlerin öncelikli amacının ticari karlılık olmadığını ifade ettik.
  • Türkiye’de çok iyi mühendisler ve yazılımcılar var. Tüm dünyada teknolojiler hızla gelişirken, bazen eski teknolojileri yamalar ile düzeltmeye çalışmak yerine yeni teknolojiler ile sıfırdan çok daha verimli çözümler üretilebileceğini. Gerekirse pilot çalışmalar ile kullanıcı dostu ve fayda odaklı yazılım çözümleri geliştirerek üretim girdilerinden, üreticilere, aracılardan depolara, hallere, marketlere hatta dolapların içine kadar gıda zincirinin her alanında kullanılabilecek entegre çözümler üretilebilmesi için doğru hedefler ve kaynaklar ayrıldıktan sonra bunun imkansız olmadığını dile getirdik.

Bilgi ve teknoloji çağınından, uzay çağına doğru gidiyoruz.Kişisel kanaatim, artık buldozer ile yapılan işlerden ziyade devlet kurumlarımızın teknolojiye daha çok yatırım yapılması gerektiği yönünde.

Alınan kararlar ve çıkan yasaların ülkemizde daha çok üretime ve çevre dostu bir dünya doğru ilerlememiz için kolaylaştırıcı olmasını diler, tüm paydaşlarımızın yeni yılını kutlarım.

PwC’nin çalıştay öncesi hazırlamış olduğu yaklaşım dökümanı raporu için tıklayın.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Yörüklerimiz Yürümeye Devam Etsin

[vc_row][vc_column][vc_column_text] Türkiye'nin güney illerinde ortaya çıkan ve arkasında büyük bir enkaz bırakarak ilerleyen yangınlarda son yıllarda giderek artan iklim krizinin...

Taze Enginarlı Pizza Tarifi

[vc_row][vc_column][vc_column_text] 🍕 Malzemeler • 380 gr un • 6 gr tuz • 245 gr su (40 °C) • 5 gr...

Çiftçilerimizin iş birlikleri geliştirmesi harika!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Geçtiğimiz aylarda İzmir Ödemiş bölgesindeki üreticilerimizi ziyaret etmeye gittiğimizde, bölgede organik patates ve organik karpuz yetiştiren Levent Korukoğlu ile tanıştık....

Uzay tarımı veya ayda üretim yapabilmek mümkün mü?

Beslenebilmemiz için gezegenimiz üzerindeki doğal ortamda zaten muhteşem bir ekolojik döngü var. Biz ise bu döngüye değer vererek üretim yaptığımız...

Doğal Nar Ekşisi ve Faydaları

Ülkemizde en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir sostur ancak maalesef...

Yerli tohum fide için başlayan dayanışma

Yoğun emek ve alın teri ile üretim yapan tüm üreticilerimizin kendi ürünlerini internet üzerinden kolayca satışa sunabilmeleri ve müşterilere doğrudan...

Sulama Yöntemleri

Sulama; bitki gelişimi için gerekli olan ancak doğal yollarla karşılanamayan suyun toprağa verilmesi şeklinde tanımlanabilir. Yüzey Sulama Yöntemleri: Salma Sulama...

Güçlü bağışıklık sistemi için C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka gereklidir. Hangi besinler ile C vitamini alabilirim diye düşünüyorsanız size örneklerini göstermek isterim....