Bebeklerde Gaz Problemini Giderme Yolları

ağlayan bebekAnne – babaların ve en çok da bebeklerin en büyük sorunu giderilemeyen bebeklerde gaz sancısıdır. Bebekte huysuzluk ve sıkıntıya yol açan mide – barsak gazı, hem onu hem sizi uyutmaz. Sık sık tekrarlanan gaz sancıları “kolik” haline gelir ve devamlılık arz etmeye başlar. Bu nedenle emziren annelerin, en başta beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Peki hangi besinlerin tüketilmemesi gerekir?

bakliyat

Baklagiller: Nohut, fasulye, bezelye, soya fasulyesi, bakla, mercimek, börülce, gibi gıdalarla beslenen annelerin sütü, bebekte gaz olma riskini artırır. Eğer ki mecburi olarak bu tip bir gıda ile beslenilmesi gerekiyorsa içine mutlaka kimyon karıştırılmalıdır. Kimyon gaz oluşmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

lahana

Lifli Gıdalar Tüketilmeli

Posalı – Lifli Sebzeler: Yeşil fasulye, enginar, kereviz, kabak, lahana, bulgur, brokoli gibi sebzeler, içerdikleri yoğun lif nedeniyle barsak fonksiyonlarını faaliyete geçirir. Emziren anneler eğer barsak problemi nedeniyle bu sebzeleri tüketiyor ya da bebeğine yedirmek istiyorsa sebzelerin eriyecek denli iyi pişmiş olmasına (mümkünse püre haline getirilmesi) özen göstermelidir. İçine biraz limon suyu eklemek de mutlaka fayda sağlayacaktır.

Posalı – Lifli Meyveler: Elma, armut, muz, portakal, çilek, kayısı, üzüm, şeftali gibi sebzeler lifli oluşu nedeniyle bebeklerde gaz problemine neden olur. Meyveler içerdiği vitamin, mineral bakımından fayda sağlasa da, şeker yoğunluğu ve posası gaz oluşturur. Bunu engellemek için meyvelerin iyi bir olgunluğa erişmiş olması ve her halükarda aşırı tüketilmemesi gerekir. Mümkünse posalı kısmından ayrılıp sıkılarak bebeğe suyu verilmeli ya da anne bu şekilde tüketmelidir.

Kafein İçeren İçecekler: Anne ve bebek sağlığı için kafeinli içeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Hem gaz yapması hem de vücuttaki mineral ve vitamin değerlerini düşürmesi, kandaki demir oranına negatif yönlü etki etmesi bakımından, kahve, çay, kola tarzı içeceklerden mutlaka sakınılmalıdır. Bunun yerine ikame edilecek doğal çözümlerle (yeşil çay, mate çayı vb) ihtiyaç karşılanmalı ve bunlar da günde 2 fincandan fazla tüketilmemelidir.

Süt ve Süt Ürünleri: Bebeklerde gaz sorununa yol açan en büyük faktörlerden biri inek sütü ve sütle hazırlanmış gıdalardır. Bebeğinizin alması gereken kalsiyum ihtiyacını anne sütü karşılar lakin eğer ki bebek meme tutmuyorsa ve süt tüketmesi gerekiyorsa, kalsiyum ihtiyacını karşılayacak başka besinlerle beslenebilir. Eğer ki bebeğinize inek sütü içiriyorsanız içine çay kaşığının ucuyla rendelenmiş kakule veya muskat ekleyebilirsiniz.

Peki hem sağlıklı beslenmek hem de gaz problemi yaşamak istemiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? Öncelikle stresten kaçınılmalı, bebeğin gaz sancısı olduğunda onun rahat ve güvende hissetmesi sağlanmalı ve doğal çözümler aranmalıdır. Bu tip gıdalar tüketilirken ise içine karıştıracağınız bazı baharatlar, yemek sonrasında içeceğiniz veya bebeğinize içireceğiniz bitki çayları sorunun giderilmesinde büyük önem taşır.

Bebeklerde Gaz Problemini Önleyen Besinler:

baharat

Anne ya da bebekte gaz problemi yaşandığında nane, anason, muskat, rezene, kekik gibi baharatlar mucizevi bir etki yaratır.

Muskat: Rendeleyerek çay kaşığının ucuyla anne sütüne karıştırarak günde iki kez bebeğinize vermeniz bebeğinizin hem rahat uyumasını hem de gaz sancısı çekmemesini sağlar.

Rezene: Rezene çayı anne tarafından günde 2 fincana kadar tüketilebilir ancak bebek için doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

nane

Nane: Nane, taze olarak her yemeğin yanında bolca tüketilebilir. Ayrıca çayı, kekikle beraber 3dk. Sıcak suda demlenip anne tarından alınırsa gaz problemini büyük ölçüde çözer. Bebeğinize ise günde iki kez birer tatlı kaşığı içirebilirsiniz.

Anason: Anason çayı, hem rahatlatıcı hem de gaz giderici özelliğe sahiptir. Anne tarafından özellikle rezene ile beraber tüketildiğinde çok faydalıdır. Bebeğinize ise, anne sütüne bir çay kaşığı anason çayı karıştırarark vermeniz uygundur.

Lütfen Dikkat Ediniz:
Tüm bunların yanı sıra, bebeğinizi ikişer saat aralıklarla emzirmeniz sütün hazmedilmesi için önemlidir. Saat başı verilen süt gaza sebep olur çünkü 1 saat evvel verdiğiniz süt hazmedilmeden yeni çiğ süt ile karıştığında hazmı kolay olmamaktadır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Son Yazılar

Çiftçilerimizin iş birlikleri geliştirmesi harika!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Geçtiğimiz aylarda İzmir Ödemiş bölgesindeki üreticilerimizi ziyaret etmeye gittiğimizde, bölgede organik patates ve organik karpuz yetiştiren Levent Korukoğlu ile tanıştık....

Uzay tarımı veya ayda üretim yapabilmek mümkün mü?

Beslenebilmemiz için gezegenimiz üzerindeki doğal ortamda zaten muhteşem bir ekolojik döngü var. Biz ise bu döngüye değer vererek üretim yaptığımız...

Doğal Nar Ekşisi ve Faydaları

Ülkemizde en çok tüketilen soslardan biri olan nar ekşisi hem çok lezzetli hem de oldukça sağlıklı bir sostur ancak maalesef...

Yerli tohum fide için başlayan dayanışma

Yoğun emek ve alın teri ile üretim yapan tüm üreticilerimizin kendi ürünlerini internet üzerinden kolayca satışa sunabilmeleri ve müşterilere doğrudan...

Sulama Yöntemleri

Sulama; bitki gelişimi için gerekli olan ancak doğal yollarla karşılanamayan suyun toprağa verilmesi şeklinde tanımlanabilir. Yüzey Sulama Yöntemleri: Salma Sulama...

Güçlü bağışıklık sistemi için C Vitamini

C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için mutlaka gereklidir. Hangi besinler ile C vitamini alabilirim diye düşünüyorsanız size örneklerini göstermek isterim....

Adana’da Meyve Tarımı

Türkiye'de yapılan tarımı değerlendireceğimiz bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Ülkemizdeki tüm ilçelerde yetişen meyvelerin TÜİK'ten aldığımız verilerle üretim miktarlarını değerlendireceğiz....

3 Başlıkta Tarımda Dijital Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Tarımda dijital dönüşümü Tarım 4.0 olarak adlandırılan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz bir kavram. Peki bu Tarım 4.o çiftçide...